sâmbătă, iunie 6, 2026
17.3 C
Timișoara

Contabilă din Timiș delapidează 2 milioane de lei și recunoaște vina

Surse

O contabilă din județul Timiș, responsabilă de gestiunea financiară a mai multor școli, este implicată într-un scandal de delapidare masivă, sumele implicate ridicându-se la peste 2 milioane de lei. Femeia și-a transferat personal 413.407 lei din conturile școlilor pe care le gestiona și a ridicat din Trezorerie 1,44 milioane de lei fără documente justificative legale.

De asemenea, au fost efectuate plăți ilegale de peste 238.000 de lei către persoane care nu erau angajate oficial. În total, contabilă a efectuat 616 acte materiale de delapidare și a folosit 130 de documente contabile false.

Pentru a evita o sentință mai aspră, inculpata a semnat un acord de recunoaștere a vinovăției, fiind condamnată la 2 ani, 8 luni și 20 de zile de închisoare cu suspendare și supraveghere timp de 4 ani. Și-a asumat, de asemenea, obligația de a frecventa un program de reintegrare socială și de a presta muncă neremunerată în folosul comunității timp de 120 de zile.

Instanțele au dispus menținerea sechestrului asigurator asupra bunurilor sale, pentru recuperarea prejudiciului și plata cheltuielilor judiciare. Incidentul a provocat îngrijorare în comunitate privind mecanismele de control intern ale instituțiilor publice din învățământ.

Hot this week

TIR răsturnat peste o mașină pe Centura Sud a Timișoarei: ce detalii au fost comunicate VIDEO

Timișoara a fost scena unui accident rutier grav joi,...

Actualizarea tarifelor de salubrizare în Zona 1 Timiș: ce se schimbă și cum vor afecta facturile

RETIM Ecologic Service S.A. informează toți utilizatorii serviciului de...

Topics

Related Articles

Popular Categories