sâmbătă, iunie 6, 2026
17.3 C
Timișoara

Alertă meteo: Caniculă extremă în Banat și 11 județe, temperaturi record!

Surse

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un Cod galben de caniculă, valabil pentru data de 21 august 2025. Avertizarea acoperă regiunile Banat, sudul Crișanei și Olteniei, sudul și centrul Munteniei și sud-vestul Dobrogei, incluzând județele Arad, Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călărași, Constanța și București.

Temperaturile maxime se vor situa între 35 și 37 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge 80 de unități, indicând disconfort termic ridicat. Avertizarea este activă între orele 12:00 și 21:00, perioadă în care locuitorii sunt sfătuiți să evite expunerea la soare și să se hidrateze corespunzător.

Începând cu noaptea de joi spre vineri, în regiunile vestice și nord-vestice, se așteaptă instabilitate atmosferică, cu posibilitatea extinderii fenomenelor severe în jumătatea nordică a țării în ziua de vineri. ANM va actualiza mesajul în cazul în care condițiile meteorologice se agravează.

Este esențial să se ia măsuri de precauție pentru a preveni incidentele cauzate de caniculă.

Hot this week

TIR răsturnat peste o mașină pe Centura Sud a Timișoarei: ce detalii au fost comunicate VIDEO

Timișoara a fost scena unui accident rutier grav joi,...

Actualizarea tarifelor de salubrizare în Zona 1 Timiș: ce se schimbă și cum vor afecta facturile

RETIM Ecologic Service S.A. informează toți utilizatorii serviciului de...

Topics

Related Articles

Popular Categories