sâmbătă, iunie 6, 2026
17.3 C
Timișoara

Transformare majoră: Calea Șagului devine Magistrală Verde în Timișoara!

Surse

Primăria Timișoara anunță un proiect ambițios de transformare a Căii Șagului într-o Magistrală Verde, cu o investiție estimată la 165 milioane de lei, fără TVA. Scopul principal al acestui proiect este de a îmbunătăți mobilitatea urbană și de a reduce poluarea, prin crearea de benzi dedicate transportului în comun și extinderea spațiilor verzi.

Se vor reconfigura peste 114.000 de metri pătrați de spațiu urban, incluzând aproape 5 kilometri de piste destinate bicicletelor și modernizarea a 20.000 de metri pătrați de trotuare. Zonele verzi vor crește de la 14.000 la peste 16.000 de metri pătrați.

Comisia Tehnico-Economică a avizat deja studiul de fezabilitate, iar indicatorii sunt propuși spre aprobare Consiliului Local. Primarul Dominic Fritz subliniază că acest proiect face parte din strategia de a transforma orașul într-un spațiu mai prietenos și modern.

Perioada de execuție a lucrărilor este estimată la trei ani. În plus, proiectul se aliniază cu alte inițiative strategice din zona de vest a orașului, cum ar fi podul și pasajul Solventul și regenerarea Pieței Mocioni.

Prin acest proiect, Timișoara se pregătește să devină un model de oraș sustenabil și modern.

Hot this week

TIR răsturnat peste o mașină pe Centura Sud a Timișoarei: ce detalii au fost comunicate VIDEO

Timișoara a fost scena unui accident rutier grav joi,...

Actualizarea tarifelor de salubrizare în Zona 1 Timiș: ce se schimbă și cum vor afecta facturile

RETIM Ecologic Service S.A. informează toți utilizatorii serviciului de...

Topics

Related Articles

Popular Categories