sâmbătă, iunie 6, 2026
17.3 C
Timișoara

Tragedie pe Bega: Bărbat de 30 de ani scos din apă, a murit

📷 Sursa imaginii: www.pressalert.ro (via pressalert)

Surse

În noaptea de 19 spre 20 decembrie 2025, un bărbat de 30 de ani a fost văzut căzând în râul Bega, în zona podului Gen. Ion Dragalina din Timișoara. Sesizarea a fost făcută de o femeie de 48 de ani în jurul orei 23:50, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti, pompieri ISU Banat, jandarmi ai Grupării de Jandarmi Mobile Timișoara şi echipaje SMURD.

Operaţiunile de căutare-salvare au durat aproximativ trei ore: au intervenit două bărci din Detaşamentele 1 şi 2 Timişoara, echipa de scafandri şi alte două bărci trimise din Secţia Deta şi Staţia Buziaş. În jurul orei 03:00 bărbatul a fost găsit şi scos din apă, transportat la spital, însă cadrele medicale au constatat decesul.

Poliţia a deschis dosar penal pentru ucidere din culpă pentru a stabili împrejurările producerii evenimentului. Autorităţile nu au comunicat identitatea victimei. Evenimentul ridică întrebări legate de siguranţa pe malurile Begăi pe timp de noapte şi de capacitatea intervenţiilor în condiţii de iarnă; ancheta va clarifica cauzele şi responsabilităţile.

Sursele oficiale menţionează implicarea a cel puţin 5 echipe, utilizarea a 4 bărci şi alertarea echipei de scafandri; ancheta va continua până la finalizarea expertizelor tehnice şi audierile martorilor pe parcursul următoarelor zile procedurale oficiale.

Hot this week

TIR răsturnat peste o mașină pe Centura Sud a Timișoarei: ce detalii au fost comunicate VIDEO

Timișoara a fost scena unui accident rutier grav joi,...

Actualizarea tarifelor de salubrizare în Zona 1 Timiș: ce se schimbă și cum vor afecta facturile

RETIM Ecologic Service S.A. informează toți utilizatorii serviciului de...

Topics

Related Articles

Popular Categories