joi, iunie 25, 2026
25.1 C
Timișoara

Sportivii din Timișoara cuceresc Japonia cu 16 medalii la Mondialul de Karate!

Surse

Sportivii din cadrul Clubului Golden Karate Timișoara s-au întors victorioși de la Campionatul Mondial de Karate desfășurat între 1 și 3 noiembrie, în Matsuyama, Japonia, aducând României un total de 16 medalii. Competiția a reunit aproximativ 1.000 de participanți din 33 de țări, iar echipa timișoreană a triumfat cu 9 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz.

Roxana Stoian a strălucit, câștigând două medalii de aur la Kata individual și echipe. Alexandru Pălăcean a urcat pe podium la Kumite individual, iar Bogdan Guțu a obținut locul I alături de echipa la Kumite și locul II la individual.

Această performanță remarcabilă subliniază talentul și dedicarea sportivilor care au purtat cu mândrie tricolorul românesc pe scena internațională. Clubul Golden Karate a demonstrat, încă o dată, că are sportivi de talie mondială.

Antrenamentele riguroase și pasiunea pentru karate au adus roade, competitori precum Tania Harte, care a ocupat locul III la Kumite individual și echipe, reușind să contribuie la succesul echipei. Prestigiul câștigat de acești tineri pune Timișoara pe harta mondială a karateului, inspirând următoarele generații de sportivi.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories