joi, iunie 25, 2026
19 C
Timișoara

La 101 ani, domnul Mihai învinge sepsisul la Timișoara cu ajutorul eroic al medicilor

Surse

Domnul Mihai, născut în 1924, a reușit să învingă o formă severă de sepsis la vârsta de 101 ani, după un tratament intensiv la Spitalul Victor Babeș din Timișoara. Internat chiar în ziua aniversării, domnul Mihai a ajuns la spital cu o infecție urinară care s-a agravat rapid.

Sub îndrumarea medicului primar infecționist Dana Mihalcea, echipa medicală a monitorizat continuu starea pacientului, ajustând tratamentele în funcție de reacții. După câteva zile tensionate, semnele de infecție au început să se retragă, iar parametrii biologici s-au îmbunătățit.

Evoluția pozitivă a domnului Mihai, cel mai vârstnic pacient tratat în ultimii zece ani la acest spital, a fost un exemplu de combinație între voința umană și medicina modernă. După o săptămână de tratament, domnul Mihai a fost externat în stare stabilă, demonstrând că vârsta e doar un număr atunci când se îmbină determinarea cu expertiza medicală.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories