sâmbătă, iunie 6, 2026
17.3 C
Timișoara

Guvernul României alocă 230 milioane lei pentru mega-căminul studențesc la UVT

Surse

Guvernul României a aprobat suplimentar fonduri semnificative pentru finalizarea celui mai mare cămin studențesc din România, la Universitatea de Vest din Timișoara (UVT). În ședința din 14 august 2025, Guvernul a hotărât să aloce pentru acest proiect o sumă totală de 230,4 milioane lei.

Din această sumă, 136,5 milioane provin din bugetul Ministerului Dezvoltării, prin Compania Națională de Investiții (CNI), și 2,7 milioane lei sunt asigurate de universitate. Proiectul, demarat în 2022, a ajuns la un stadiu de realizare fizică de 90%.

Lucrările rămase includ instalarea echipamentelor de control acces și a sistemului wi-fi, precum și reamenajarea exterioară. Noul cămin, situat pe strada Renașterii, Timișoara, se întinde pe o suprafață de 30.730 mp și va conține 451 camere de cazare, plus facilități precum săli de lectură, zone de luat masa, parcări și zone pentru biciclete.

Proiectul este gestionat de compania Concelex, cu un design realizat de Concrete & Design Solutions, promițând să transforme spațiul într-un campus modern la standarde europene. Marilen Pirtea, rectorul UVT, a subliniat că această investiție va crește considerabil capacitățile de cazare ale universității și va îmbunătăți condițiile de viață pentru studenți.

Hot this week

TIR răsturnat peste o mașină pe Centura Sud a Timișoarei: ce detalii au fost comunicate VIDEO

Timișoara a fost scena unui accident rutier grav joi,...

Actualizarea tarifelor de salubrizare în Zona 1 Timiș: ce se schimbă și cum vor afecta facturile

RETIM Ecologic Service S.A. informează toți utilizatorii serviciului de...

Topics

Related Articles

Popular Categories