joi, iunie 25, 2026
25.1 C
Timișoara

Elevi Timișoreni Strălucesc la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică

Surse

Elevii români au obținut rezultate remarcabile la Olimpiada Internaţională de Astronomie și Astrofizică pentru Juniori (IOAA Jr) 2025, care s-a desfășurat la Colegiul Național „Petru Rareș” din Piatra Neamț, în perioada 18-25 octombrie 2025. România a participat cu două echipe formate din câte cinci elevi fiecare, reușind să obțină 10 medalii: șapte de aur, două de argint și una de bronz.

Printre medaliați se numără Kelemen Alexandru, de la Liceul Teoretic Grigore Moisil din Timișoara, care a câștigat medalia de aur și a fost premiat pentru Best Blind Map și Best Theory, ocupând Locul I Absolut. De asemenea, Brindescu Șerban Mihai, de la Școala Gimnazială nr. 16 Timișoara, a câștigat o medalie de argint.

Competiția a reunit participanți din 20 de țări și a inclus trei probe: teoretică, practică de observații cu telescopul și proba de Sky map. Succesul elevilor din Timișoara subliniază excelența academică și potențialul tinerilor români în domeniul științelor exacte.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories