Surse
Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est, parte a magistralei Caransebeș – Lugoj – Timișoara – Arad, au ajuns la un stadiu fizic de 74,35%, conform CFR Infrastructură. Pe segmentul de aproape 54 de kilometri, aproximativ 10 kilometri de linie modernizată sunt deja în circulație, în timp ce șantierul continuă pe Lotul 2 Lugoj – Timișoara Est.
Pentru a facilita lucrările, circulația feroviară între Lugoj și Timișoara a fost suspendată la începutul lunii, iar constructorul poate avansa în condiții de siguranță. În zona Topolovăț, aproximativ 10 km de infrastructură modernizată au fost deschiși circulației, iar lungimea totală a lotului este de 53,91 km, situat în județul Timiș.
Proiectul face parte din cadrul unui amplu proces de modernizare a magistralei CFR Caransebeș – Lugoj – Timișoara – Arad, cu perspective de creștere a vitezei: până la 160 km/h pentru trenurile de călători și 120 km/h pentru cele de marfă, la finalizarea lucrărilor. Intervențiile vizează atât infrastructura, cât și suprastructura feroviară: terasamente, drenaj, instalații feroviare, aparate de cale, poduri, podețe, copertine și măsuri de protecție a mediului.
În privința șantierului, trei dintre cele zece poduri și pasaje sunt în lucru în acest moment, iar nodul Rutier cu viitoarea Radială Vest și centura Timișoara apar între obiectivele adiacente. Operatorii subliniază că proiectul va aduce o îmbunătățire substanțială a siguranței, a capacității de trafic și a conectivității regionale din vestul României, cu impact pozitiv asupra economiei locale și a mobilității între orașe precum Lugoj și Timișoara.


