joi, iunie 25, 2026
17.9 C
Timișoara

Festivalul „Ceaunul de Aur” atrage mulțimi la Sânmartinu Sârbesc

Surse

La Sânmartinu Sârbesc, la doar 30 km de Timișoara, s-a desfășurat pe 8 noiembrie 2025 a VI-a ediție a Festivalului „Ceaunul de Aur”, un eveniment de renume pentru bucătăria bănățeană și cultura locală. Organizată de Primăria Peciu Nou în colaborare cu GAL Timișul de Centru și sprijinită de Consiliul Județean Timiș, sărbătoarea a inclus o competiție culinară la care au participat atât bucătari amatori, cât și profesioniști, toți în lupta pentru titlul prestigios.

Jurizarea a avut loc la prânz, după ora 10:00, când echipele au început să gătească rețete autentice bănățene. Evenimentul a coincis cu Hramul Bisericii Ortodoxe „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și sfințirea Căminului Cultural din localitate, atrăgând și mai multe persoane interesate de tradițiile locale.

După-amiaza, de la 15:30, scena a prind viață prin spectacole folclorice susținute de ansamblurile Vidovdan, Kruna și Sveti Nicola din Peciu Nou, urmate de recitalurile artiștilor Ramona Roescu, Narcisa Spiridon și alții. Festivalul sprijină candidatura regiunii Banat la titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028, subliniind astfel relevanța evenimentului în promovarea culturală și gastronomică locală.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories